Městská zeleň začala používat půdní injektor. Udrží vláhu v půdě

Půdní injektor, zařízení, které aplikuje do půdy směs malého množství vody a hydrogelu, pořídila koncem loňského roku Městská zeleň Znojmo, příspěvková organizace města Znojma, která má mimo jiné na starosti i péči o veřejnou zeleň. Díky metodě injektáže se látka, která váže vodu (hydrogel), dostane přímo ke kořenům. Vláha se pak v půdě drží déle.

 

Injektorem se do země nejdříve pod silným tlakem nažene vzduch, který rozruší půdu a nakypří ji v kořenové zóně. Následně se aplikuje do půdy rozpuštěný hydrogel – přírodně odbouratelná látka, která váže vodu. Vlhkost pak v půdě vydrží mnohem déle a stromy si ji mohou brát, i když třeba dlouho neprší. Kromě vody zahradníci ke kořenům mohou poslat také hnojivo, které zlepší přijímání vody a živin. 

 

V zimě není vhodné injektor používat vzhledem k tomu, že jde o práci s vodním roztokem, který nesmí přemrznout, a tak na jeho využití přišla řada až nyní. Poprvé ho pracovníci Městské zeleně použili v květnu u stromořadí lip na Pražské. Hydrogel byl aplikován také ke stromům na Rooseveltově ulici, u lip v Kuchařovické ulici a stromů na Mariánském náměstí. V injektáži bude Městská zeleň průběžně pokračovat. 

 

Dobré zkušenosti s přístrojem mají v Německu, kde ho již delší dobu používají. Znojmo je druhým městem na jižní Moravě, který přístroj pořídilo. Prvním v republice bylo Brno.

 

injektor.jpg

Nadcházející události

6. 4.   

Jarní Dny zdraví - otužování

10. 4.

Jarní Dny zdraví - výšlap

11. 4.

Jarní Dny zdraví - cyklovýlet

25. 4.

Jarní Dny zdraví - výběh

23. 4.

Den Země

3. 6. 

Den bez úrazu

5. 6.

Festival zdraví pro celou rodinu

17. 9.

Den bez aut

18. 9.

Ukliďme Znojmo

Podzim

Podzimní Dny zdraví

Zalesníme spolu Mramotice

 

b_200_284_16777215_00_images_2021_PLN_AKC_2021.png

Propagační letáčky

Kontakt

Město Znojmo
Obroková 1/12
669 22 Znojmo

 

koordinátorka projektu:
Bc. Soňa Bystřická
Oddělení vnějších vztahů
Obroková 12

 

e-mail: sona.bystricka@muznojmo.cz

 

telefon:
+420 515 216 339                      

 

Page2.jpg

 

1.jpg

 

Komunitní plánování

sociálních služeb Znojemska

Produktová mapa Znojemska