Na Hradišti obnovili třešňovou alej

Městská zeleň Znojmo se tento týden pustila do výsadby stromů na Hradišti, městské části Znojma. 45 stromů, převážně třešní, vytvoří jednostranné stromořadí na zaniklém úseku historické polní cesty (viz mapka). Na realizaci získalo město Znojmo dotaci.

 

Výsadbě předcházelo zaměření a vytyčení původní cesty. Původní travnatá cesta s třešňovou alejí totiž byla v roce 1973 rozoraná a přeměněna na funkční pole. Následovala příprava půd a zatravnění cesty. Hlavní dřevinou stromořadí je třešeň, kterou doplňuje výsadba regionálních odrůd ovocných dřevin (slivoň švestka, jeřáb, mišpule). Stromy jsou vysázené na 480 metrů dlouhém úseku.

 

„Z obnovené ovocné aleje mám velkou radost. Za mě je to skvělé místo na procházky a ještě si po cestě budete moci utrhnout čerstvé ovoce. V příštím roce bychom navíc nedaleko aleje chtěli vysázet novou květnou louku,“ doplňuje místostarosta Jakub Malačka.

 

Kmeny vysazených stromů jsou opatřeny potřebnou ochranou a jsou zajištěny kůly proti vyvrácení. Nyní zajistí Městská zeleň následnou péči (např. potřebná zálivka). Na jaře, pokud nebude stačit pravidelné zalévání, bude zálivka prováděna pomocí závlahových vaků, které jsou k vidění i u mladých stromů v centru města.

„Přínos výsadby vidíme ve zlepšení dochovaného přírodního a krajinného prostředí. Navýšení počtu ovocných stromů v místě s převážně ornou půdou a zelení tu posiluje a zvyšuje biodiverzitu. Pozitivum je i zadržení vody v krajině a protierozní funkce. Až stromy vzrostou, budou zmírňovat činnost větrů,“ vysvětluje Radoslav Habrdle, ředitel Městské zeleně Znojmo, která výsadbu realizovala.

 

Město na realizaci výsadby získalo dotaci 197 000 korun od Ministerstva životního prostředí v rámci programu Péče o krajinu v roce 2020 – Podprogram pro zlepšení dochovaného přírodního a krajinného prostředí. Částka pokryla celkem 98,5 % uznatelných nákladů.

 

 

Image.jpeg

 

Vsadba_aleje_Hradit_4.JPG

 

Alej_mapka.png

Nadcházející události

23. 4.

Den Země - online

3. 6. 

Den bez úrazu

5. 6.

Festival zdraví pro celou rodinu

17. 9.

Den bez aut

18. 9.

Ukliďme Znojmo

Podzim

Podzimní Dny zdraví

Zalesníme spolu Mramotice

 

b_200_284_16777215_00_images_2021_PLN_AKC_2021.png

Propagační letáčky

Kontakt

Město Znojmo
Obroková 1/12
669 22 Znojmo

 

koordinátorka projektu:
Bc. Soňa Bystřická
Oddělení vnějších vztahů
Obroková 12

 

e-mail: sona.bystricka@muznojmo.cz

 

telefon:
+420 515 216 339                      

 

Page2.jpg

 

1.jpg

 

Komunitní plánování

sociálních služeb Znojemska

Produktová mapa Znojemska