Jubilejní park - stavební práce jsou u konce, na jaře vysadí květiny a doplní mobiliář

V Jubilejním parku panoval v loňské roce čilý stavební ruch. Radnice tam v létě začala s pracemi na další etapě jeho památkové obnovy, díky které se obnovila střední část parku, tzv. rekreační trávník, a květnice. „S příchodem zimy skončily všechny stavební práce. Mobiliář doplníme na jaře a na jaro také počkáme s dosadbou květin,“ říká starosta Znojma Jan Grois.

 

Revitalizaci předcházela veřejná prezentace projektu, která se na jaře kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru musela přesunout do online prostředí. „S architektem Pavlem Šimkem jsme udělali online procházku po parku, v rámci které komentoval aktuální etapu památkové obnovy Jubilejního parku. Detaily jsme pak představili v rámci živého vysílání na Facebooku, kde jsme odpovídali i na různé dotazy veřejnosti. Dostali jsme tak cennou zpětnou vazbu, co si občané o projektu myslí, což pro nás bylo hodně důležité,“ připomíná místostarosta Jakub Malačka, který se veřejné prezentace účastnil.

 

V rámci této etapy se revitalizovala střední část parku, tzv. rekreační trávník a květnice. Nové jsou cesty, které jsou zčásti mlatové, zčásti vydlážděné. Vybudoval se rovněž nový vstup do parku, aby senioři z blízkého pečovatelského domu neměli do parku tak daleko. Opravy se dočkaly také sluneční hodiny. Nové oplocení a branky vedoucí do parku se před zimou stihly jen zčásti, dodělávat se bude na jaře.

 

Městská zeleň vysadila v parku desítky stromů (javory na původní místo u vstupu, lípy podél plotu), vysadila také trvalky. Založení trávníku, jenž bude uměle zavlažován, a výsadba květin proběhne až letos na jaře. Na jaře se do parku ještě doplní nový, avšak vzhledem dobový mobiliář.

 

Stavební práce přišly město na 7 milionů korun. Nové závlahy, revitalizace zeleně, výsadba stromů, květin, trvalek a založení trávníků přijde na cca 1,8 milionů korun.

 

O památkové obnově Jubilejního parku

Jubilejní park byl vybudován v roce 1928 k desetiletému výročí vzniku samostatné československé republiky. Cílem jeho památkové obnovy je navrácení historické podoby parku, proto vychází z dobře dochované archivní dokumentace a původních podkladů významného provorepublikového architekta Josefa Kumpána. Autory památkové obnovy jsou architekti Martin Kovář a Pavel Šimek z ateliéru Florart. Jedna část parku, tzv. rozárium a botanickou zahradu, město zrevitalizovalo v roce 2018 u  příležitosti oslav 100 let výroční vzniku republiky.

 

 

DSC_2409.jpg

 

DSC_2393.jpg

 

DSC_2385.jpg

Nadcházející události

23. 4.

Den Země - online

od 1. 6.

Znojmo na zdraví

17. 9.

Den bez aut

18. 9.

Ukliďme Znojmo

Podzim

Podzimní Dny zdraví

Zalesníme spolu Mramotice

 

 

Propagační letáčky

Kontakt

Město Znojmo
Obroková 1/12
669 22 Znojmo

 

koordinátorka projektu:
Bc. Soňa Bystřická
Oddělení vnějších vztahů
Obroková 12

 

e-mail: sona.bystricka@muznojmo.cz

 

telefon:
+420 515 216 339                      

 

Page2.jpg

 

1.jpg

 

Komunitní plánování

sociálních služeb Znojemska

Produktová mapa Znojemska